Performanta uriasa pentru Romania la Campionatele Europene de canotaj, aprilie 2021

>

Performanta uriasa pentru Romania. Delegatia tricolorilor a terminat Campionatele Europene de canotaj de la Varese, din aprilie 2021, cu doua medalii de aur si patru de argint.

Lotul de Seniori din cadrul Federatiei Romane de Canotaj a luat parte la Campionatele Europene de la Varese (Italia) cu 13 echipaje, insumand 46 de sportivi. Acestia au obtinut 2 medalii de aur, 4 medalii de argint si de trei ori locul 4 in finalele de duminica.

In acest mod, Romania se claseaza pe locul 4 pe natiuni dupa numarul de medalii castigate in probele olimpice.

Prima medalie de aur a fost obtinuta in proba de dublu vasle feminin (W2x) de echipajul format din Nicoleta-Ancuta Bodnar si Simona Geanina Radis, fetele reusind sa se impuna in fata echipajelor din Lituania si Marea Britanie.

A doua medalie de aur a fost obtinuta in proba de 8+1 feminin, prin echipajul format din Maria-Magdalena Rusu, Viviana-Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrinceanu, Amalia Beres, Madalina Beres, Denisa Tilvescu si Daniela Druncea. Romancele s-au impus in fata Olandei si a Rusiei.

Prima medalie de argint a fost obtinuta in proba de dublu vasle feminin categorie usoara (LW1x).

La dublu rame feminin (W2-), sportivele Adriana Ailincai si Iuliana Buhus au reusit sa aduca Romaniei a doua medalie de argint.

Tot argint a castigat si echipajul de patru rame masculin (M4).

Cea de-a patra medalie de argint a fost castigata de baietii din barca de 8+1 masculin (M8+).

Locul 4 in finale a fost obtinut de baietii din echipajul de dublu rame masculin (M2-), dar si in proba de patru rame feminin (W4-). Tot locul 4 in Finala A a obtinut si echipajul de dublu vasle fete la categorie usoara.

Privim acum cu optimism catre Jocurile Olimpice de la Tokyo, unde imi doresc sa obtinem medalii cat mai stralucitoare!”, a declarat Elisabeta Lipa, presedintele Federatiei Romane de Canotaj.